Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-686
Distribution connector WINSTA® MINI A codingThe WINSTA® MINI distribution connector A coding is the pluggable solution for your application in control cabinets, for lighting connections or on PCBs. Th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution connector WINSTA® MINI A codingThe WINSTA® MINI distribution connector A coding is the pluggable solution for your application in control cabinets, for lighting connections or on PCBs. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work entirely without screw connections. They allow fast, efficient, error-free installation in numerous possible uses. For greater security in electrical installations, the pluggable installation connector is equipped with mechanical protection against mismating. The WINSTA® MINI pluggable installation connector with A coding in black or white is usually used for general mains applications in power distribution. Due to its particularly compact dimensions, our WINSTA® MINI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is especially suitable in very restricted spaces, i.e., for connections when very little room is available.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® MINIThe WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. effective protection against mismatingcompact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²with A coding for a large number of usesready to install and use immediatelyconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 14 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 14 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 3 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 16.4 mm / 0.646 inches |
| Height | 29 mm / 1.142 inches |
| Depth | 63.5 mm / 2.5 inches |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | No |
| Marking | L ⏚ N |
| Potential marking | L ⏚ N |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | When locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Type of distribution box | h-distribution connector, outputs at one end |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
| Suitable | for flying leads |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Socket/plug |
|---|---|
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.293 MJ |
| Weight | 13.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454404468 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.