Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-625
Mounting accessories WINSTA® MINI 5-poleWith the mounting accessories from the WINSTA® MINI product line, zero-defect electrical installation is guaranteed. An extensive range of accessories complemen…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA® MINI 5-poleWith the mounting accessories from the WINSTA® MINI product line, zero-defect electrical installation is guaranteed. An extensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO. Especially if only limited space is available, our smallest pluggable connection system, WINSTA® MINI, conveniently displays its strengths. It is very compact, and, with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it additionally saves time, since the connection is low-maintenance and can be performed without screw connections.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus more efficient, more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system reduces assembly times and installation errors at the construction site. Now you can also cut installation costs without compromising quality and safety: with protection against mismating eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. easy tool-free operation, a wide range of coding optionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|
Physical data
| Width | 30.2 mm / 1.189 inches |
|---|---|
| Height | 13 mm / 0.512 inches |
| Depth | 25 mm / 1.189 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Suitable | for distribution connectors (except T-distribution connectors); 5-pole |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.071 MJ |
| Weight | 2.4 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143838757 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121311 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.