Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-623
Mounting accessories WINSTA® MINI 3-poleRealize the electrical installation easily and quickly: The mounting accessories from the WINSTA® MINI product line is the product of your choice for error-free…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA® MINI 3-poleRealize the electrical installation easily and quickly: The mounting accessories from the WINSTA® MINI product line is the product of your choice for error-free electrical installation. An extensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO. Thanks to its particularly compact dimensions, our WINSTA® MINI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is very suitable in very tight spaces, i.e., for connections when very little room is available.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeWINSTA® is the pluggable connection system that is ideally tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Choose quality and durability – with protection against mismating from WAGO makes the installation of electrical components noticeably easier. easy tool-free operation, a wide range of coding optionsrapid, structured electrical installation
Specification
Connection data - Connection 1
| Pole number | 3 |
|---|
Physical data
| Width | 21.4 mm / 0.843 inches |
|---|---|
| Height | 13 mm / 0.512 inches |
| Depth | 25 mm / 0.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Suitable | for distribution connectors (except T-distribution connectors); 3-pole |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.057 MJ |
| Weight | 1.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454684594 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121321 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.