Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-622
Distribution connector WINSTA® MINI rated current 13 AThe WINSTA® MINI distribution connector A coding is the pluggable solution for your use in control cabinets, for lighting connections or on PCBs….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution connector WINSTA® MINI rated current 13 AThe WINSTA® MINI distribution connector A coding is the pluggable solution for your use in control cabinets, for lighting connections or on PCBs. Our pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work without screw connections. They allow fast, efficient, error-free installation in numerous possible uses. The coding options reduce installation errors, allowing fast, secure wiring of all components. Standard mains applications for almost any domain of use can be implemented with WINSTA® MINI pluggable installation connectors with A coding. WINSTA® MINI satisfies the demand for miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is especially suitable for lights, for instance, since as a result of LED technology; due to complex systems, these offer less and less space for the connection technology.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!The WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently more efficient, even more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system reduces assembly times and errors during installation at the construction site. Now you can also lower installation expenses without compromising quality and safety: with locking lever reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. pluggable installation connectors with protection against mismatingcompact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²suitable for any applicationflexible installation to save spacerapid, structured electrical installation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 13 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 13 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 12 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 12 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 26.7 mm / 0.705 inches |
| Height | 39.6 mm / 1.559 inches |
| Depth | 54 mm / 2.122 inches |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ 1 2 3 |
| Potential marking | N ⏚ 1 2 3 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | When locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Type of distribution box | T-distribution connector |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
| Suitable | for flying leads |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Socket/plug |
|---|---|
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.246 MJ |
| Weight | 12.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821229513 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.