Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-526
Shield termination WINSTA® MINI 5-poleThanks to the shield termination from the WINSTA® MINI product line, straightforward installation is guaranteed. You can rely on the level of quality of WINSTA® c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Shield termination WINSTA® MINI 5-poleThanks to the shield termination from the WINSTA® MINI product line, straightforward installation is guaranteed. You can rely on the level of quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. Particularly if only limited space is available, our smallest pluggable connection system, WINSTA® MINI, conveniently displays its advantageous properties. It is very compact, and, with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it also saves time, since the connection is low-maintenance and can be performed without screw connections.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Choose durability and quality – with protection against mismating from WAGO makes the installation of electrical components visibly easier. easy tool-free operation, a wide range of coding optionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|
Mechanical data
| Suitable | for socket |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Weight | 1.8 g |
| Material | Copper (SE Cu); special tin coating |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143672757 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.