Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-525
Shield termination WINSTA® MINI 4-poleThanks to the shield termination from the WINSTA® MINI product line, error-free electrical installation is guaranteed. With WAGO, you benefit from a large selecti…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Shield termination WINSTA® MINI 4-poleThanks to the shield termination from the WINSTA® MINI product line, error-free electrical installation is guaranteed. With WAGO, you benefit from a large selection of accessories for the WINSTA® product line. WINSTA® MINI satisfies the demand for miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is primarily suited for lights, for instance, since as a result of LED technology; due to complex systems, these offer significantly less space for the connection technology.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® MINIThe WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Now you can also reduce installation expenses without compromising quality and safety: with protection against mismating reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. easy tool-free operation, a wide range of coding optionsconvenient installation and commissioning
Specification
Connection data - Connection 1
| Pole number | 4 |
|---|
Mechanical data
| Suitable | for plugs |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Weight | 1.8 g |
| Material | Copper (SE Cu); special tin coating |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143820400 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.