Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-523
Shield termination WINSTA® MINI 3-poleThanks to the shield termination from the WINSTA® MINI product line, straightforward electrical installation is ensured. You can rely on the level of quality of W…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Shield termination WINSTA® MINI 3-poleThanks to the shield termination from the WINSTA® MINI product line, straightforward electrical installation is ensured. You can rely on the level of quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. Thanks to its particularly minimal dimensions, our WINSTA® MINI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is specifically suitable in very tight spaces, i.e., for connections when very little room is available.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® MINIWINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Choose durability and quality – with protection against mismating from WAGO makes the electrical installation of electrical components visibly easier. easy tool-free operation, a wide range of coding optionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Connection data - Connection 1
| Pole number | 3 |
|---|
Physical data
| Width | 9.8 mm / 0.386 inches |
|---|---|
| Height | 3.5 mm / 0.138 inches |
| Depth | 43.5 mm / 1.713 inches |
Mechanical data
| Suitable | for socket and plug |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | silver-colored |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 1.1 g |
| Material | Copper (SE Cu); special tin coating |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454730420 |
| Customs tariff number | 74099000000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.