Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-514
Strain relief housing WINSTA® MINI 4-poleThanks to the strain relief housing from the WINSTA® MINI product line, straightforward electrical installation is guaranteed. An extensive range of accessorie…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Strain relief housing WINSTA® MINI 4-poleThanks to the strain relief housing from the WINSTA® MINI product line, straightforward electrical installation is guaranteed. An extensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO. WINSTA® MINI satisfies the demand for miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is very good for lights, for example, since as a result of LED technology; due to complex systems, these offer much less space for the connection technology. A range up to 45 mm can be used for the strip length.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Choose quality and durability – with protection against mismating from WAGO makes the installation of electrical components noticeably easier. compact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²quick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Connection data - Connection 1
| Pole number | 4 |
|---|---|
| Connectable sheathed cable diameter | 6.5 … 10.5 mm |
| Strip length (outer insulation) | 45 mm |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 23.2 mm / 0.913 inches |
| Height | 16 mm / 0.63 inches |
| Depth | 55 mm / 2.165 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.206 MJ |
| Weight | 5.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454233372 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.