Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-5001/001-000
Die Stiftleiste WINSTA® MINI Bemessungsstrom 16 A ist die steckbare Lösung für Ihre Anwendung im Schaltschrank, auf der Leiterplatte oder beim Leuchtenanschluss. Egal, ob auf der Leiterplatte, im Scha…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Die Stiftleiste WINSTA® MINI Bemessungsstrom 16 A ist die steckbare Lösung für Ihre Anwendung im Schaltschrank, auf der Leiterplatte oder beim Leuchtenanschluss. Egal, ob auf der Leiterplatte, im Schaltschrank oder für den Leuchtenanschluss – mit Installationssteckverbindern von WAGO realisieren Sie den Anschluss an variable Anforderungen in Sekunden. Nach Schutzart IP40 ist der Installationssteckverbinder gegen das Eindringen kornförmiger fester Fremdkörper mit einem Durchmesser von unter 1 mm geschützt. Allgemeine Netzanwendungen für nahezu jeden Einsatzbereich lassen sich mit WINSTA® MINI-Installationssteckverbinder mit Kodierung A umsetzen. Gerade auf engstem Raum spielt unser kleinstes Steckverbindersytem WINSTA® MINI seine Vorteile komfortabel aus. Platzsparend und durch die Push-in CAGE CLAMP®-Federanschlusstechnik auch zeitsparend – denn der Anschluss wird wartungsarm ohne zu verschrauben ausgeführt. Die Abmantellänge liegt in einem Bereich bis zu 45 mm.WINSTA® MINI-Lösungen für Ihre Elektroinstallationen – fehlsteckgeschützt und wartungsfreiDas WINSTA®-Steckverbindersystem ist perfekt auf die hohen Anforderungen in der Gebäudeinstallation zugeschnitten. Es macht Elektroinstallationen steckbar und somit effizienter, sicherer und fehlerfrei. Dank der konfektionierten Systemlösung verringern sich die Montagezeiten und Fehler bei der Installation auf der Baustelle gleichermaßen. Ziehen auch Sie Ihren Nutzen aus der wartungsfreien Federklemmtechnik in der steckbaren Version! Planen Sie Ihre Installation mit Aufdruck von WAGO. einfache werkzeuglose Betätigung, vielfältige Kodierungsmöglichkeitenzur Anwendung in vielen allgemeinen Netzanwendungeneinbaufertig, sofort nutzbarstrukturierte und schnelle Elektroinstallation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 12 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| PE function | Preceding PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool, Push-in |
| Nominal cross-section | 1.5 mm² / 16 AWG |
| Solid conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Stranded conductor | 0.25 … 1 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.75 mm² / 20 AWG |
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
| Pole number | 4 |
| Connectable sheathed cable diameter | 6.5 … 10.5 mm |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
| Strip length (outer insulation) | 45 mm |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 23.2 mm / 0.913 inches |
| Height | 16 mm / 0.63 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Marking | 1/L' 2/L ⏚ N |
| Potential marking | 1/L' 2/L ⏚ N |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | Locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Protection type | IP40 |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
| Strain relief | Strain relief housing |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 1.124 MJ |
| Connector color | black |
| Strain relief color | black |
| Weight | 42.6 g |
Environmental requirements
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966675436 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.