Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-311
Mounting accessories WINSTA® MINIImplement your installation project with ease: The mounting accessories from the WINSTA® MINI product line is the solution for error-free electrical installation. You…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA® MINIImplement your installation project with ease: The mounting accessories from the WINSTA® MINI product line is the solution for error-free electrical installation. You can rely on the quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. WINSTA® MINI follows the trend towards miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is primarily suited for lights, for example, since due to LED technology, these offer much less space for the connection technology.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® MINIThe WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore more efficient, more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Now you can also lower installation costs without compromising quality and safety: with protection against mismating eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. easy tool-free operation, a wide range of coding optionsconvenient installation and commissioning
Specification
Physical data
| Width | 60.2 mm / 2.37 inches |
|---|---|
| Height | 30.6 mm / 1.205 inches |
| Depth | 77.8 mm / 3.063 inches |
Mechanical data
| Suitable | for flying leads; 2- to 5-pole |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.149 MJ |
| Weight | 5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821255109 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.