Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-305
Mounting accessories WINSTA® MINI 5-poleThe mounting accessories from the WINSTA® MINI product line is the sophisticated solution for reliable installation. With WAGO, you benefit from a large selecti…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA® MINI 5-poleThe mounting accessories from the WINSTA® MINI product line is the sophisticated solution for reliable installation. With WAGO, you benefit from a large selection of expansions for the WINSTA® product line. Thanks to its particularly minimal dimensions, our WINSTA® MINI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is especially suitable in very restricted spaces, i.e., for installations when very little room is available.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Now you can also lower installation expenses without compromising quality and safety: with protection against mismating reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. consistent IP40 protectionquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|
Physical data
| Width | 25.7 mm / 1.012 inches |
|---|---|
| Height | 18.9 mm / 0.744 inches |
| Depth | 10.5 mm / 0.413 inches |
Mechanical data
| Suitable | for socket and plug |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.023 MJ |
| Weight | 0.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143838627 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.