Fast delivery within 72 Hours
Wago 883-7007
High-current terminal block, 883 Series, green-yellowOur ground terminal block (item number 883-7007) simplifies electrical installations. Strip lengths must be 22 mm when connecting conductors to th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 883 Series, green-yellowOur ground terminal block (item number 883-7007) simplifies electrical installations. Strip lengths must be 22 mm when connecting conductors to this ground terminal block. Featuring conductor terminals along with a screw connection, this product delivers reliable performance. Products with screw-clamp connections are easy to reuse on-site, allowing you to replace wires and devices using standard hand tools. This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 10 mm² to 95 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 1 |
|---|---|
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Screw connection |
|---|---|
| Actuation type | T-wrench; 4 mm |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsBoth restrictions and application notes must be observed when terminating aluminum conductors. These instructions can be found in the WAGO Webshop under “Downloads – Documentation – Additional Information: Terminating Aluminum Conductors.” |
| Nominal cross-section | 70 mm² |
| Solid conductor | 10 … 95 mm² / 8 … 3/0 AWG |
| Stranded conductor | 10 … 95 mm² / 8 … 3/0 AWG |
| Fine-stranded conductor | 10 … 70 mm² / 8 … 2/0 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 10 … 70 mm² / 8 … 2/0 AWG |
| Strip length | 22 mm / 0.87 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
| Screw thread | M5 |
Physical data
| Width | 20.5 mm / 0.807 inches |
|---|---|
| Height | 76.5 mm / 3.012 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 84 mm / 3.307 inches |
Mechanical data
| Tightening torque | 2.5 … 4 Nm |
|---|---|
| Design | horizontal type |
| Mounting type | DIN-35 x 15 rail; 2.3 mm thick; copper |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 192 g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -35 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143940825 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.