Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-907/999-950
Ground terminal block, 870 Series, CAGE CLAMP®Quick and easy connections are guaranteed with this ground terminal block (item number 870-907/999-950). Conductors should only be connected to this groun…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 870 Series, CAGE CLAMP®Quick and easy connections are guaranteed with this ground terminal block (item number 870-907/999-950). Conductors should only be connected to this ground terminal block if their strip length is between 6 and 7 mm . Ground terminal blocks connect directly to the mounting rail via an integrated contact foot. This creates an electrical and mechanical link between the electrical conductors and the mounting adapter. This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².An operating tool is used to operate this mini rail-mount terminal block.
Specification
Notes
| Safety Information | Notice: This ground conductor terminal block cannot be commoned with push-in type jumper bars! |
|---|---|
| Safety information 2 | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See application instructions in section “Knowledge and Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 44.5 mm / 1.752 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 27.5 mm / 1.083 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.067 MJ |
| Weight | 8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966450613 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 61d769b8-3571-4fe4-b1e1-c0b4411dd616 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4a63d9b7-ed82-4f4a-bc2b-fc0dc350de80 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 18db0f28-59c9-4b32-a24e-3d3e1fbc64e1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | cdd9add8-33f3-4c51-bb5a-a66445ef04da |
| SCIP notification number (Denmark) | 4fdd3cef-30d8-4aa4-9766-8081c7a97b6d |
| SCIP notification number (Finland) | 84fa0a9c-381b-4831-9a67-de569ea6c5d1 |
| SCIP notification number (France) | 571df518-4b2e-4561-a27b-92c893a091e0 |
| SCIP notification number (Germany) | fd36e1c0-0b02-409b-a6f2-f091e172be68 |
| SCIP notification number (Hungary) | edbe9522-c3e2-4728-bd52-e4fa49c80328 |
| SCIP notification number (Italy) | 3943d21d-f748-470a-a8cb-f39c44c492d5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1d6e9e37-da8a-42ef-885d-7a092c62c072 |
| SCIP notification number (Poland) | 80310cfe-c85e-4d1e-ba32-c350382b5097 |
| SCIP notification number (Romania) | a8718a56-e376-41d5-a3c7-fa228386d63c |
| SCIP notification number (Sweden) | ed19732e-1d80-442b-91d5-2dec2b3a2df4 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.