Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-590/281-410
Triple-deck terminal block, 870 Series, CAGE CLAMP®This triple-deck terminal block (item number 870-590/281-410) provides seamless electrical installations. Conductors can only be connected to this tr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 870 Series, CAGE CLAMP®This triple-deck terminal block (item number 870-590/281-410) provides seamless electrical installations. Conductors can only be connected to this triple-deck terminal block if their strip length is between 6 and 7 mm . The triple-deck terminal block also functions as a component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard when it comes to connection technology and electrical interconnections. This triple-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 106 mm / 4.173 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 52.5 mm / 2.067 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.275 MJ |
| Weight | 17.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 16 (Rail Mounted Terminal Blocks with CCC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198749 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 39d115bc-056c-4860-bfeb-8711b2e5c698 |
| SCIP notification number (Belgium) | 6b03f7f0-9eeb-4c8d-86e7-35ab218268a2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4a942efe-f8e7-4359-9c89-9c237eb2bee0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4d648531-610e-49c0-9a21-721210e0cbf6 |
| SCIP notification number (Denmark) | fad1d2aa-6920-4776-91c4-692dc48ae3e6 |
| SCIP notification number (Finland) | d76bcbbd-9b38-4c17-926c-06855f1722cb |
| SCIP notification number (France) | 7095d179-20b9-4bca-8815-10b83599c7df |
| SCIP notification number (Germany) | 65cb9ead-3131-4618-a758-7fd02a068985 |
| SCIP notification number (Hungary) | f16b8d04-ccc9-4920-8002-34286c2feb82 |
| SCIP notification number (Italy) | 6680a67b-f7de-48bb-a06e-488bc48beafb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 32e4950a-6fda-4459-9209-abbefbf235ee |
| SCIP notification number (Poland) | a583f46c-6a9d-4602-9328-0859d4733d31 |
| SCIP notification number (Romania) | 1e3ffdbc-ef95-4d90-bfc9-02fc4dfbe58d |
| SCIP notification number (Sweden) | 7bf3dd8f-2a73-4853-959f-5693fad79e16 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.