Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-542/281-488
Double-deck terminal block, 870 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 870-542/281-488) ensures effortless electrical installations. Conductors should only be connected to t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 870 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 870-542/281-488) ensures effortless electrical installations. Conductors should only be connected to this double-deck terminal block if their strip length is between 6 and 7 mm . The double-deck terminal block also serves as a component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the conductor type, this double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 2 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 70 mm / 2.756 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.193 MJ |
| Weight | 9.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 16 (Rail Mounted Terminal Blocks with CCC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198695 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | aec0481b-8a8d-4217-954b-fd3daaaf8878 |
| SCIP notification number (Belgium) | 661ded28-5681-4069-88c8-9381611f0b1f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | aa5f602b-cce1-48d4-b403-c9b7579ade60 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 95fb00d8-2141-4fb1-8447-05765fe3482c |
| SCIP notification number (Denmark) | 6a656dc0-b6b5-4552-8b31-64634eb8d9e3 |
| SCIP notification number (Finland) | 48d2b130-ad20-42ce-a417-608539589621 |
| SCIP notification number (France) | 27c3148d-6a98-4478-97c7-37d1d82ea3a8 |
| SCIP notification number (Germany) | 8f83e990-d681-4846-9c01-b36e14009fc6 |
| SCIP notification number (Hungary) | 66d66852-25db-4656-867c-efd9fab96fe4 |
| SCIP notification number (Italy) | 8edb7641-05d7-408d-86cb-e62ab72f6cf9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | e27c3d92-3085-4239-8112-0cad15affe7a |
| SCIP notification number (Poland) | 712a137d-6c22-403e-b143-27627539cda8 |
| SCIP notification number (Romania) | 108c7ffb-9cf8-44bd-a766-06fcc9d4b37a |
| SCIP notification number (Sweden) | 1ee1002f-91f3-4e63-be08-299083d3683e |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.