Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-541/281-755
Double-deck terminal block, 870 Series, operating toolEffortless electrical installations are guaranteed with this double-deck terminal block (item number 870-541/281-755). Ensure that the strip lengt…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 870 Series, operating toolEffortless electrical installations are guaranteed with this double-deck terminal block (item number 870-541/281-755). Ensure that the strip lengths are between 6 and 7 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also serves as a component terminal block with diode as well as a component terminal block with resistor. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector is highly versatile. Our CAGE CLAMP® connection offers a safe and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 70 mm / 2.756 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.178 MJ |
| Weight | 9.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 16 (Rail Mounted Terminal Blocks with CCC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198657 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 7e8b273f-c799-4a37-8670-f06037f0f5b4 |
| SCIP notification number (Belgium) | a9c56de7-d7e9-433f-a9a3-2f6142234e05 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 763bea72-abe8-4145-9bae-516e74e315b0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 225e4915-ae70-4d25-81f0-3dd9a73be753 |
| SCIP notification number (Denmark) | 242a6167-a90a-414a-8f0d-b6caf856d86b |
| SCIP notification number (Finland) | 0607c018-13ea-47ee-99d9-a6f1cabd053a |
| SCIP notification number (France) | e2681ed4-6ab0-475f-a7c9-71518cdda930 |
| SCIP notification number (Germany) | ccab52d6-ffb0-41a1-b494-8bb025972b37 |
| SCIP notification number (Hungary) | 834a6671-80cd-46ee-b21e-75ad75cedfc2 |
| SCIP notification number (Italy) | e172600f-79c0-42e7-8771-7e7fcbaf5daf |
| SCIP notification number (Netherlands) | a1781017-552c-45be-adcf-5266de665b3b |
| SCIP notification number (Poland) | 106038c4-5dd8-4e21-bc34-4fa950c83988 |
| SCIP notification number (Romania) | 819e8eda-f859-47fc-8bf1-5e4216b5e9cd |
| SCIP notification number (Sweden) | 442fd364-aaaa-4527-b571-0a6e7e08d839 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.