Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-540/281-411
Double-deck terminal block, 870 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 870-540/281-411) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be between 6 an…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 870 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 870-540/281-411) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be between 6 and 7 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also serves as a component terminal block with diode. This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the conductor type, this double-deck terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 70 mm / 2.756 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.178 MJ |
| Weight | 10.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 16 (Rail Mounted Terminal Blocks with CCC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198558 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 1627191f-4634-423d-9bf8-f34b9a061857 |
| SCIP notification number (Belgium) | 712a1bfc-534b-4bb1-b03d-3ae488789f7f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 67ed6d79-d5a7-4819-99dd-6da184c76a58 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5056ec78-f170-4a61-a8d2-2f52a1d83729 |
| SCIP notification number (Denmark) | 473dc351-6ddf-4715-9fa8-205831dc7df1 |
| SCIP notification number (Finland) | fc682e9e-9d11-44cc-9b87-d3bdc273d075 |
| SCIP notification number (France) | 54238c35-8988-49d6-8cc3-1412ddaaae55 |
| SCIP notification number (Germany) | 8e200fc0-5a36-4724-a316-af477b2d8a00 |
| SCIP notification number (Hungary) | e2c8a97f-0ffa-4582-8b16-338a7b3c9a53 |
| SCIP notification number (Italy) | 03bb7413-2f2a-4599-a4fd-0a80de688389 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 44752cfc-e2ba-4dd2-be65-19f2e38dd248 |
| SCIP notification number (Poland) | 724c564d-8273-4287-8831-3c8d81b695d2 |
| SCIP notification number (Romania) | 0712e983-cf26-47ed-a64e-2f83f821ae56 |
| SCIP notification number (Sweden) | b9e50383-2993-4a18-9a30-3597121b2953 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.