Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-523/281-590
Component terminal block; double-deck; with suppressor diode; 48 VDC; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; 2.5 mm²; CAGE CLAMP®; gray 870-523/281-590
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component terminal block; double-deck; with suppressor diode; 48 VDC; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; 2.5 mm²; CAGE CLAMP®; gray 870-523/281-590
Specification
Notes
| Safety Information | - Installation must be performed by qualified personnel only.- The DIN-rail must be grounded.- The input current must be protected by a suitable fuse.- Protection against contact with stored charges must be ensured.- Do not insert or remove pluggable modules when energized.- The IP20 protection rating must be maintained in the assembled state or when using an end/intermediate plate compatible with the rail-mount terminal block. |
|---|
Electrical data
| Nominal operating voltage | 48 VDC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage | 53 VDC |
| Rated continuous current | 20 A |
| Nominal discharge current (8/20 µs) (line) | 90 A |
| Protection level (8/20 μs) | ≤ 111 VDC |
| Capacitance | ≤ 1.7 nF |
Connection data
| Connections (number) | 2 |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 70 mm / 2.756 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.273 MJ |
| Weight | 11.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 16 (Rail Mounted Terminal Blocks with CCC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821868415 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Bulgaria) | fcd1e0cb-243d-41e8-90b1-f7b7db8287e3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4f75d67e-aef7-4e06-84cb-f75b814e2dc5 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 870-523/281-590” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.