Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-425
Tap-off module; with anti-rotation protection; modular; suitable for 870 Series terminal blocks with jumper slots in the current bar; gray 870-425
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Tap-off module; with anti-rotation protection; modular; suitable for 870 Series terminal blocks with jumper slots in the current bar; gray 870-425
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 18 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 10 mm / 0.39 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Module width | 5 mm / 0.197 inches |
Mechanical data
| Marking level | Side marking |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.031 MJ |
| Weight | 1.8 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454581053 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-51 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002021 |
| ETIM 10.0 | EC002021 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 870-425” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.