Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-410
Jumper; 10-way; insulated; light gray 870-410
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Jumper; 10-way; insulated; light gray 870-410
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 18 A |
|---|
Electrical data - Ex information
| Rated current (Ex e II) | 13.5 A |
|---|
Physical data
| Width | 49 mm / 1.929 inches |
|---|---|
| Height | 2.5 mm / 0.098 inches |
| Jumper assignment | 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Fire load | 0.056 MJ |
| Weight | 4.4 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 (25) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966274837 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-40 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-40 |
| ETIM 9.0 | EC000489 |
| ETIM 10.0 | EC000489 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 870-410” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.