Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-103
Double-deck terminal block, 870 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 870-103) ensures effortless electrical installations. Conductors should only be connected to this doub…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 870 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 870-103) ensures effortless electrical installations. Conductors should only be connected to this double-deck terminal block if their strip length is between 6 and 7 mm . Pluggable rail-mount terminal blocks are mainly used in switchgear units and control systems (e.g., in railroad technology). They are essentially a combination of rail-mount terminal blocks and pluggable connectors. You can also pre-assemble installations thanks to the variable wiring system. This saves both time and money during manufacture, installation, operation, and maintenance. The double-deck terminal block also serves as a through terminal block. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our highly-rated and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. Depending on the conductor type, this double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².This pluggable rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|---|
| Safety information 2 | 2-conductor female plugs cannot be used. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.341 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 16 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 70 mm / 2.756 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Potential marking | L/N |
|---|---|
| Design | horizontal type |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.163 MJ |
| Weight | 9.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454004460 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.