Fast delivery within 72 Hours
Wago 869-321
Through terminal block, 869 Series, CAGE CLAMP®This through terminal block (item number 869-321) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Strip lengths must be between 6 and 7 mm…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 869 Series, CAGE CLAMP®This through terminal block (item number 869-321) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Strip lengths must be between 6 and 7 mm when connecting conductors to this through terminal block. Whether for industrial or building applications, you can use our through terminal blocks to connect electrical conductors quickly and safely. We offer variants for both classic through-wiring and potential distribution. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our proven universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. The dimensions are (5 x 27.6 x 33.4) mm (width x height x depth). This through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².An operating tool is used to operate this mini rail-mount terminal block.
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 27.6 mm / 1.087 inches |
| Depth | 33.4 mm / 1.315 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.072 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 4 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918478229 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.