Fast delivery within 72 Hours
Wago 869-307
Ground terminal block, 869 Series, operating toolThis ground terminal block (item number 869-307) is designed to connect conductors quickly and easily. Ensure that the strip lengths are between 6 and …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 869 Series, operating toolThis ground terminal block (item number 869-307) is designed to connect conductors quickly and easily. Ensure that the strip lengths are between 6 and 7 mm when connecting conductors to this ground terminal block. Our mini rail-mount terminal blocks are perfect for working in confined spaces thanks to their compact design. With various mounting and actuation options, they offer complete flexibility. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. The dimensions are (5 x 27.6 x 33.4) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this ground terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².An operating tool is used to operate this mini rail-mount terminal block.
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 27.6 mm / 1.087 inches |
| Depth | 33.4 mm / 1.315 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Mounting flange M3 |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.076 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 4.2 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918479943 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.