Fast delivery within 72 Hours
Wago 859-798
Optocoupler module; Nominal input voltage: 12 VDC; Output voltage range: 9 … 60 VDC; Limiting continuous current: 0.1 A; 2-wire connection; Railway; Red status indicator; Module width: 6 mm; gray 859-…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; Nominal input voltage: 12 VDC; Output voltage range: 9 … 60 VDC; Limiting continuous current: 0.1 A; 2-wire connection; Railway; Red status indicator; Module width: 6 mm; gray 859-798
Specification
Notes
| Note | Optocouplers and solid state relays are designed for use in signal processing networks that are not supplied directly by the low-voltage power supply network. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 12 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (low level) | 0 … 4.8 VDC |
| Input voltage range (high level) | 8.4 … 15 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 4 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 2-wire connection |
|---|---|
| Limiting continuous current | 0.1 A |
| Output voltage range | 9 … 60 VDC |
| Voltage drop | ≤ 2 VDC |
| Turn-on time | ≤ 20 µs |
| Turn-off time | ≤ 120 µs |
| Switching frequency | ≤ 1.5 kHz |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (to adjacent devices of different types) | Basic insulation |
| Protection type | IP20; in connected state or when using 859-525 end plate |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 91 mm / 3.583 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 56 mm / 2.205 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.313 MJ |
| Weight | 17.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 20 K) |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 50121-3-2, EN 61373 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143606431 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101517 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 493cedbf-c866-493b-9dd7-6aae82413ff2 |
| SCIP notification number (Belgium) | 6903c7d5-76da-4c34-b819-d6ee9d08a7b1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f1fc584a-2799-4bc3-b2a6-ae8bd3e60344 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b786dccf-3a18-4c17-b892-f1632c497e6f |
| SCIP notification number (Denmark) | 400b44ee-8c14-4b64-b178-6981dfe65888 |
| SCIP notification number (Finland) | 988574e8-d43e-4f3a-a781-e0491dd86733 |
| SCIP notification number (France) | cc5ec0e9-b4a1-4527-b26a-8922b4055812 |
| SCIP notification number (Germany) | 0ed8166e-824e-4288-b7ea-038f4113f4af |
| SCIP notification number (Hungary) | 1280df2f-43b4-4541-a56d-7ba2c64d71f6 |
| SCIP notification number (Italy) | 08344cd9-9f24-4559-a993-d37db0382869 |
| SCIP notification number (Netherlands) | de8c2f8d-db18-4bfd-9231-4471b012daa0 |
| SCIP notification number (Poland) | 528f8968-e6df-4ecb-8b75-e6b265246b45 |
| SCIP notification number (Romania) | 6991471e-de4c-4b2d-a185-4bf38bae3c84 |
| SCIP notification number (Sweden) | 2efa87bf-f693-42fc-afc0-0a29562a9824 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 859-798” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.