Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-1432
Optocoupler module; 2-port; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 9 … 60 VDC; Limiting continuous current: 0.5 A; 2 changeover contacts; Yellow status indicator; Module width: 6 mm; lig…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; 2-port; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 9 … 60 VDC; Limiting continuous current: 0.5 A; 2 changeover contacts; Yellow status indicator; Module width: 6 mm; light gray 857-1432
Specification
Notes
| Note | Optocouplers and solid state relays are designed for use in signal processing networks that are not supplied directly by the low-voltage power supply network. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (low level) | 0 … 5 VDC |
| Input voltage range (high level) | 16.8 … 30 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 6 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 2-way, 3-wire connection, High-side switching |
|---|---|
| Limiting continuous current | 0.5 A |
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Output voltage range | 9 … 60 VDC |
| Voltage drop | ≤ 1.5 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 1.5 mA |
| Switching current (min.) | 0.5 mA |
| Turn-on time | ≤ 25 µs |
| Turn-off time | ≤ 250 µs |
| Switching frequency | ≤ 1.5 kHz |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Yellow LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3.5 kVrms |
| Dielectric strength (channel/channel) (AC, 1 min.) | 3.5 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 3.5 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (load/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (to adjacent devices of different types) | Basic insulation |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.34 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 97.8 mm / 3.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.363 MJ |
| Weight | 34.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 30 K) |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61373, EN 61010-2-201, UL 508 (max. 70 °C / 0.3 A) |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966389852 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121552 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a07c1000-6d77-4e95-84de-473d52de767a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fe656947-df5d-4be5-bc8b-4966ca772092 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 857-1432” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.