Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-8015
Short description:WAGO’s Voltage Taps serve as busbar taps for measuring L- or N-conductors and are equipped with an integrated SIBA fuse with indicator. The built-in fuse is located directly above th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s Voltage Taps serve as busbar taps for measuring L- or N-conductors and are equipped with an integrated SIBA fuse with indicator. The built-in fuse is located directly above the voltage-carrying busbar. In the event of an overload and short circuit, the downstream measurement unit is safely disconnected before major damage occurs.The voltage taps can be mounted directly on the busbar. Clamp mount via Allen screw is performed using an insulated Allen wrench and provides an excellent contact between the busbar and the fuse. This ensures high operational safety and short-circuit protection.The measurement line is connected via Push-in CAGE CLAMP®, the universal connection technology for all conductor types that provides the simplicity of push-in terminations. Rigid conductors, such as solid and stranded conductors, as well as fine-stranded conductors with ferrules, can be terminated by simply pushing them in – no operating tool needed. The connection unit with a fuse and Push-in CAGE CLAMP® rotates (±120°). This creates additional added value by directly guiding subsequent wiring into the cable channel.In addition, the voltage taps can be labeled with two different marking options.Features:Fuse-protected voltage tap for measurement purposesSafe protection through integrated fuse with indicator (measurement line/device)WAGO push-in termination technologyWAGO labeling options (WMB markers or marking strips)
Specification
Notes
| Note | Spare fuse: WAGO 855-8020 |
|---|
Technical data - Input
| Measured variable | Voltage |
|---|
Technical data - Output – voltage tap
| Fuse (voltage path) | 2 A; 450 V; F; 70 kA; 5 x 25 mm (WAGO 855-8020) |
|---|---|
| Rated voltage | 400 VAC |
Connection data
| Busbar thickness (min.) | 4 mm |
|---|---|
| Busbar thickness (max.) | 15 mm |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 2624 Series |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
Physical data
| Width | 79 mm / 3.11 inches |
|---|---|
| Height | 15 mm / 0.591 inches |
| Depth | 72 mm / 2.835 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Clamp mount |
|---|---|
| Mounting type | Installation on busbar |
Material data
| Weight | 160 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (without condensation) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | IEC 60947-7-3 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | NL |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121613 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.