Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-8002
Short description:WAGO‘s Power Taps (855 Series) easily and safely tap the measurement voltage.This allows a fuse-protected measurement voltage to be tapped from an insulated conductor with just one t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO‘s Power Taps (855 Series) easily and safely tap the measurement voltage.This allows a fuse-protected measurement voltage to be tapped from an insulated conductor with just one turn – no tools required.Features:Safely tap the measurement voltage with just one turnTool-free assemblySecure mountingCable length: 3 m
Specification
Technical data - Input
| Measured variable | Voltage |
|---|
Technical data - Output – voltage tap
| Continuous current (max.) | 2 A |
|---|---|
| Fuse (voltage path) | - |
| Rated voltage | 400 VAC |
| Voltage drop | ≤ 0.5 VAC |
Safety and protection
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
|---|---|
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
| Test voltage | 3 kVAC; 50 Hz; 1 min |
Connection data
| Feedthrough for measurement conductor | Ø 3 … 5 mm |
|---|---|
| Cable type | Secondary side: 1 x 1.0 mm²; flexible; with ferrule |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | IDC connection |
|---|---|
| Solid conductor | 2.5 … 6 mm² / 14 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 2.5 … 6 mm² / 14 … 10 AWG |
Physical data
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Width | 23 mm / 0.906 inches |
| Height | 50 mm / 1.969 inches |
| Depth | 23 mm / 0.906 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Insulation displacement connection |
|---|---|
| Mounting type | Mounting on insulated round cable |
| Torque range | 1.5 … 2 Nm |
| Usability | Can be reused several times (max. 24 times) |
Material data
| Housing material | PA 66 |
|---|---|
| Weight | 20 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -5 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (without condensation) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 60947-7-1 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | NL |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 855-8002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.