Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-230
Features:Low powerCoated PCBExtended ambient temperature: -40 …95 °CHigh impulse withstand voltage: DC 0.7 KVDuplex LC optical connectorSmall Form-Factor Pluggable (SFP) industry-standard design125Mbp…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Low powerCoated PCBExtended ambient temperature: -40 …95 °CHigh impulse withstand voltage: DC 0.7 KVDuplex LC optical connectorSmall Form-Factor Pluggable (SFP) industry-standard design125Mbps 100BASE-LX10, IEEE 802.3 Clause 58Compliant with the Fast ETHERNET standardDigital Diagnostic Monitoring interface per SFF-8472Supply voltage: 3.3 VTTL signal detect indicatorHot-pluggable capabilityClass 1 laser per IEC 60825
Specification
Technical data
| Optical fiber type | Single-mode |
|---|
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | 1 x SFP; LC fiber-optic connector |
|---|---|
| Connection requirement (permissible cable length) | 30,000 m |
| Connection requirement (permissible cable type) | Single-mode fiber 9/125 µm; Wavelength: 1310 nm |
Physical data
| Width | 13.8 mm / 0.543 inches |
|---|---|
| Height | 8.6 mm / 0.339 inches |
| Depth | 56 mm / 2.205 inches |
Mechanical data
| Weight | 17 g |
|---|---|
| Color | silver-colored |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +95 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +95 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143394178 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43201553 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000309 |
| ETIM 10.0 | EC000309 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.