Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1813/010-001
The configurable 852-1813/010-001 Industrial ETHERNET Switch features eight 10/100/1000BASE-T ports that all support Power over Ethernet (PoE+) at 30 W, and has two 100BASE-FX/1000BASE-LX/SX/ZX SFP po…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The configurable 852-1813/010-001 Industrial ETHERNET Switch features eight 10/100/1000BASE-T ports that all support Power over Ethernet (PoE+) at 30 W, and has two 100BASE-FX/1000BASE-LX/SX/ZX SFP ports (SFP modules are available as an option).All eight PoE+ ports can be operated simultaneously (PoE power budget: 24 VDC = 120 W or 48 VDC = 240 W).Packaged in a rugged housing, this switch offers both a redundant power supply and relay-based function monitoring. This device also streamlines network management: Commissioning and diagnostics are intuitive and can be performed without extensive IT knowledge. The topology map clearly displays the switch and connected devices. Key diagnostic information is displayed on the diagnostics dashboard.The following functions increase the robustness, availability and security of the network.Security: Network segmentation per IEEE802.1Q (max. 5 VLANs), authentication of network participants per IEEE802.1X, firewall functions using access-control list (max. 32 entries)/service control, port securityAvailability: Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) for meshed and ring networks, ETHERNET Ring Protection Switching (ERPS) for up to two rings per switch, loop detection and storm control on each portConfiguration/Diagnostics/Maintenance: Port mirroring, Modbus® registers, SNMP v3, SNMP trap events, alarm threshold, port statistics, backup and restore, system log, syslog server, command line interface with SSH/Telnet, topology map and dashboard
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking, Store‐and‐forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 8 |
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 2 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX/FX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.1d Spanning Tree Protocol (STP), IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), IEEE 802.1Q VLAN Tagging, IEEE 802.1p Prioritization, IEEE 802.1X Port Authentication, IEEE 802.1ab Link Layer Discovery Protocol (LLDP), IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE), IEEE 802.3at High Power over Ethernet (PoE+), IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet, ITU-T G8032v1/v2 Ethernet Ring Protection Switching (ERPS) |
| Redundancy function | Redundant DC power supply; STP; RSTP; ERPSv1/v2 (max. 2 rings per switch, max. 16 switches per ring, switching time < 800 ms), Redundant DC power supply; STP; RSTP; ERPSv1/v2 (max. 2 rings per switch, max. 16 switches per ring, switching time < 800 ms) |
| Configuration options | DIP switch for signal contact, Web-Based Management, Command Line Interface, SNMPv1/v2c/v3 |
| Diagnostics | Signal contact; Modbus TCP; port status; port statistics; port load; traffic monitor; syslog; SNMP traps; loop detection; diagnostics dashboard; topology map |
| Security | Access-control list with max. 32 entries; port security; IEEE 802.1X authentication, Access Control List mit max. 32 Einträgen; Port Security; Authentication IEEE 802.1X |
| MAC table (size) | 8000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 24 … 57 VDC |
| Power consumption (max.) | 13 W |
| Power consumption (note) | 253 W with 8 PoE+; 30 W per port |
| Current consumption (max.) | 6000 mA |
| ESD (contact/air discharge) | 8 KV / 15 KV |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s; Fiber optic:1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Fiber optic: SX Multi-Mode, LX Single-Mode |
| Optical fiber type | Single-mode and multi-mode |
| VLAN | Port-based and tag-based (max. 5 VLANs) |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 8 x RJ-45; Fiber optic: 2 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector), Copper cable: 8 x RJ-45; Fiber optic: 2 x SFP; LC fiber-optic connector |
|---|
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches, 50 mm / 1.969 inch |
|---|---|
| Height | 160 mm / 6.299 inches, 160 mm / 6.299 inch |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches, 120 mm / 4.724 inch |
Mechanical data
| Weight | 560 g |
|---|---|
| Color | light gray |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -10 … +60 °C, -10 … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C, -40 … 85 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6, per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs, 1 Stück |
|---|---|
| Packaging type | Box, BOX |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966163421, 4055144111088 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.