Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1812
The configurable 852-1812 Industrial ETHERNET Switch is equipped with eight 10/100/1000BASE-T ports.Packaged in rugged housing, this switch offers both a redundant power supply and relay-based functio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The configurable 852-1812 Industrial ETHERNET Switch is equipped with eight 10/100/1000BASE-T ports.Packaged in rugged housing, this switch offers both a redundant power supply and relay-based function monitoring. This device also streamlines network management: Commissioning and diagnostics are intuitive and can be performed without extensive IT knowledge. The topology map clearly displays the switch and connected devices. Key diagnostic information is displayed on the diagnostics dashboard.The following functions increase the robustness, availability and security of the network.Security: Network segmentation per IEEE802.1Q (max. 5 VLANs), authentication of network participants per IEEE802.1X, firewall functions using access-control list (max. 32 entries)/service control, port securityAvailability: Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) for meshed and ring networks, ETHERNET Ring Protection Switching (ERPS) for up to two rings per switch, loop detection and storm control on each portConfiguration/Diagnostics/Maintenance: Port mirroring, Modbus® registers, SNMP v3, SNMP trap events, alarm threshold, port statistics, backup and restore, system log, syslog server, command line interface with SSH/Telnet, topology map and dashboard
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 8 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX/FX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.1d Spanning Tree Protocol (STP), IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), IEEE 802.1Q VLAN Tagging, IEEE 802.1p Prioritization, IEEE 802.1x Port Authentication, IEEE 802.1ab Link Layer Discovery Protocol (LLDP), IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet, ITU-T G8032v1/v2 Ethernet Ring Protection Switching (ERPS) |
| Redundancy function | Redundant DC power supply; STP; RSTP; ERPSv1/v2 (max. 2 rings per switch, max. 16 switches per ring, switching time < 800 ms) |
| Configuration options | DIP switch for signal contact, Web-Based Management, Command Line Interface, SNMPv1/v2c/v3 |
| Diagnostics | Signal contact; Modbus TCP; port status; port statistics; port load; traffic monitor; syslog; SNMP traps; loop detection; diagnostics dashboard; topology map, Alarm contact; Alarm relay; NO; 1 A at 24 VDC |
| Security | Access-control list with max. 32 entries; port security; IEEE 802.1X authentication |
| MAC table (size) | 8000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 24 … 48 VDC; (±15 %); 24 … 48 VDC (UL) |
| Power consumption (max.) | 10 W |
| Current consumption (max.) | 350 mA |
| ESD (contact/air discharge) | 8 KV / 15 KV |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s |
| VLAN | Port-based and tag-based (max. 5 VLANs) |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 8 x RJ-45 |
|---|
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 116 mm / 4.567 inches |
| Depth | 100 mm / 3.937 inches |
Mechanical data
| Weight | 550 g |
|---|---|
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP30 |
| Note on protection type | Use per UL 61010: Indoor |
| Pollution degree | 2 per UL 61010 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966073003 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.