Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1417
This unmanaged industrial ETHERNET switch (852-1417) has five Gigabit ETHERNET ports, four of which support Power over Ethernet (PoE+) at 30 W. The four PoE+ ports (IEEE 802.3at) can be used simultane…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This unmanaged industrial ETHERNET switch (852-1417) has five Gigabit ETHERNET ports, four of which support Power over Ethernet (PoE+) at 30 W. The four PoE+ ports (IEEE 802.3at) can be used simultaneously to power PoE end devices (powered devices). In addition, the switches have two SFP slots (1000BASE modules). The integrated voltage transformer enables operation with 24 VDC, which is the standard supply voltage in control cabinets.Its slim design paired with a DIN-rail adapter simplifies installation in the control cabinet and provides high vibration and shock resistance. Additionally, automatic transmission rate detection (auto-negotiation) and automatic identification of the transmit and receive lines (Auto MDI-X) allow simple plug-and-play operation, saving time and money during commissioning.Features:5 ETHERNET ports 10/100/1000 Mbit/s Autonegotiation4 PoE+ ports (IEEE 802.3at)2 Gigabit/s SFP slotsFront-panel diagnostic LEDsSupports Auto-MDI/MDI-X functionsFull/half-duplex transfer modes for each portStore-and-forward switching methodIntegrated address look-up table, supports up to 8000 absolute MAC addressesOvervoltage protectionData flow control, per IEEE 802.3x Flow Control, in full-duplex modePrioritization of ETHERNET data packets (PROFINET protocol, EtherType=0x8892) per IEEE802.1pDIN-35 rail mounting
Specification
Technical data
| Number of 1 Gb/s ports | 5 |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 2 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX/FX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE), IEEE 802.3at High Power over Ethernet (PoE+), IEEE 802.1p Prioritization |
| MAC table (size) | 8000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 24 … 57 VDC |
| Power consumption (max.) | 14 W |
| Power consumption (note) | 134 W with 4 PoE |
| Current consumption (max.) | 6000 mA |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s; Fiber optic:1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length; Fiber optic: SX Multi-Mode, LX Single-Mode |
| Optical fiber type | Single-Mode and Multi-Mode |
| Topology | Star |
| Power over Ethernet (PoE) features | Available power for powered devices (PD): 25.5 W, Power output (max.) of power sourcing equipment (PSE): 30 W, Voltage (PSE): 24 … 57 VDC, Voltage (PD): 50…57 VDC, Current (max.): 600 mA, Resistance (max.): 12.5 Ω (Category 5), PoE power budget: 240 W (48 VDC), 120 W (24 VDC), PoE operating mode: Mode A |
| Indicators | Device: LED (PWR) green: Power supply; LED (SFP) green: Status of fiber optic ports; LED (PoE 1 … 4) green: Power over Ethernet; per port: LED (1000, LNK/ACT) green: Status 1000 Mbit/s, LNK/ACT ports 1 … 5 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 5 x RJ-45; Fiber optic: 2 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector), Copper cable: 5 x RJ-45; Fiber optic: 2 x SFP; LC fiber-optic connector |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-432/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-102/026-000, 1 x Built-in male connector: 231-432/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-102/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches, 50 mm / 1.969 inch |
|---|---|
| Height | 160 mm / 6.299 inches, 160 mm / 6.299 inch |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches, 120 mm / 4.724 inch |
Mechanical data
| Weight | 780 g |
|---|---|
| Color | black |
| Housing material | Sheet steel |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C (per CE; -10 … +60 °C per UL 61010), -40 … 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C, -40 … 80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6, per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Fire load | 0.088, 0.087 MJ |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs, 1 Each |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143727143 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-17-01-30 |
| eCl@ss 9.0 | 19-17-01-06 |
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.