Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1305/000-001
The configurable 852-1305/000-001 Industrial ETHERNET Switch is equipped with eight 10/100/1000BASE-T ports and four 1000BASE-SX/LX SFP ports (SFP modules are available as an option).Packaged in a rug…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The configurable 852-1305/000-001 Industrial ETHERNET Switch is equipped with eight 10/100/1000BASE-T ports and four 1000BASE-SX/LX SFP ports (SFP modules are available as an option).Packaged in a rugged housing, this switch offers both a redundant power supply and relay-based function monitoring. These functions, along with extensive ETHERNET switch options, make it ideal for a wide range of applications.Features:Web-based/SNMP managementRedundant DC power supplyPower supply range: 12 … 48 VDCDiagnostics via Modbus® and SNMPDIP switches to set alarm functionsAutonegotiation at all 10/100/1000Base-T portsAuto‐MDI/MDIX (crossover) at all 10/100/1000Base‐T portsIGMP snooping for multicast filteringPort configuration, status, statisticsPort trunkingSNMP v1/v2c and RMONApproval (IEC 61850-3) for the energy marketFirmware update and switch configuration via USB storage medium
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 8 |
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 4 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.1d Spanning Tree Protocol (STP), IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), IEEE 802.1Q VLAN Tagging, IEEE 802.1p Prioritization, IEEE 802.1x Port Authentication, IEEE 802.1ab Link Layer Discovery Protocol (LLDP), IEEE 802.3ad Link Aggregation, ITU-T G8032v1/v2 Ethernet Ring Protection Switching (ERPS) |
| Redundancy function | Redundant DC power supply; STP; RSTP; MSTP; Jet Ring < 300 ms; Xpress Ring < 20 ms; Dual Homing < 20 ms; Dual Ring; ERPSv2 < 50 ms; LACP |
| Configuration options | DIP switch for signal contact, Web-Based Management, Command Line Interface, SNMPv1/v2c/v3, USB storage medium |
| Diagnostics | Signal contact; Modbus TCP; Port status; Port statistics; Port load; Traffic monitor; SFP information; Syslog; Mail alarm; SNMP traps; Loop detection; …, Alarm contact; Alarm relay; NO; 1 A at 24 VDC |
| MAC table (size) | 16000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 12 … 48 VDC; 24 VDC (DNV GL); 24, 48 VDC (LR) |
| Power consumption (max.) | 18 W |
| Current consumption (max.) | 1500 mA |
| ESD (contact/air discharge) | 8 KV / 15 KV |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s; Fiber optic:1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length; Fiber optic: SX Multi-Mode, LX Single-Mode |
| Optical fiber type | Single-Mode and Multi-Mode |
| VLAN | Port-based and tag-based (4k VIDs) |
| Control Elements | 2 x DIP switch: Alarm function power supplies |
| Indicators | Device: LED (PWR, RPS, POST) green: power supply (primary), redundant power supply (secondary), POST function; LED (ALM) red: Alarm; LED (SFP) green, Status fiber optic ports; per port: LED (100, LNK/ACT) green: Status 100 Mbps, LNK/ACT ports 1 … 8 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 8 x RJ-45; Fiber optic: 4 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector) |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 162 mm / 6.378 inches |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches |
Mechanical data
| Weight | 855 g |
|---|---|
| Color | black metallic |
| Housing material | Aluminum |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C (-40 … +70 °C (CE); -25 … +70 °C (DNV GL); +5 … +70 °C (LR)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Note on protection type | Use per UL 61010: Indoor |
| Pollution degree | 2 per UL 61010 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Fire load | 0.235 MJ |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143898133 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.