Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1305
The configurable 852-1305 Industrial ETHERNET Switch is equipped with eight 10/100/1000BASE-T ports and four 1000BASE-SX/LX SFP slots (SFP modules are available as an option).Packaged in a rugged hous…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The configurable 852-1305 Industrial ETHERNET Switch is equipped with eight 10/100/1000BASE-T ports and four 1000BASE-SX/LX SFP slots (SFP modules are available as an option).Packaged in a rugged housing, this switch offers both a redundant power supply and relay-based function monitoring. These functions, along with extensive ETHERNET switch options, make it ideal for a wide range of applications.Features:Web-based/SNMP ManagementRedundant DC power supplyWide supply voltage range: 12 … 60 VDCDIP switch to set alarm functionsFully compatible with IEEE 802.3, 802.3u, 802.3z, 802.3x, 802.3ad, 802.3ab, 802.1d, 802.1q, 802.1p, 802.1w and 802.1x standards Xpress Ring (redundant ring, recovery < 50 ms)Non‐blocking, store‐and‐forward switching, rapid spanning tree protocol (RSTP)Autonegotiation at all 10/100/1000BASE-T portsAuto-MDI/MDIX (crossover) at all 10/100/1000BASE-T portsVLAN (802.1q) VID IGMP snooping for multicast filteringPort configuration, status, statisticsPort trunkingSNMP v1/v2 and RMON
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 8 |
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 4 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), IEEE 802.1q VLAN Tagging, IEEE 802.1ab Link Layer Discovery Protocol (LLDP), IEEE 802.1p Prioritization, IEEE 802.1x Port Authentication, ITU-T G8032v1/v2 Ethernet Ring Protection Switching (ERPS) |
| Redundancy function | Redundant DC power supply; STP; RSTP; MSTP; Jet Ring < 300 ms; Xpress Ring < 20 ms; Dual Homing < 20 ms; Dual Ring; ERPSv2 < 50 ms; LACP |
| Configuration options | DIP switch for signal contact, Command Line Interface, SNMPv1/v2c/v3 |
| Diagnostics | Signal contact, Modbus/TCP, port status, port statistics, port load, traffic monitor, SFP information, syslog, mail alarm, SNMP traps, Alarm contact; Alarm relay; NO; 1 A at 24 VDC |
| MAC table (size) | 16000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 12 … 60 VDC; 24 VDC (DNV GL); 24, 48 VDC (LR); Cable length |
| Power consumption (max.) | 18 W |
| Current consumption (max.) | 1500 mA |
| ESD (contact/air discharge) | 8 KV / 15 KV |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s; Fiber optic:1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5 or higher, 100 m maximum cable length; Fiber optic: SX Multi-Mode, LX Single-Mode |
| Optical fiber type | Single-Mode and Multi-Mode |
| VLAN | Port-based and tag-based (4k VIDs) |
| Control Elements | 14 x DIP switch: Alarm function power supplies and ports 1 … 12; 1 x Reset button: system restart |
| Indicators | Device: LED (PWR, RPS, POST) green: power supply (primary), redundant power supply (secondary), POST function; LED (ALM) red: Alarm; LED (SFP) green, Status fiber optic ports; per port: LED (100, LNK/ACT) green: Status 100 Mbps, LNK/ACT ports 1 … 8 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 8 x RJ-45; Fiber optic: 4 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector) |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 162 mm / 6.378 inches |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches |
Mechanical data
| Weight | 910 g |
|---|---|
| Color | black metallic |
| Housing material | Aluminum |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C (-40 … +70 °C (CE); -25 … +70 °C (DNV GL); +5 … +70 °C (LR)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Note on protection type | Use per UL 61010: Indoor |
| Pollution degree | 2 per UL 61010 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Fire load | 0.235 MJ |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143327169 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-17-01-30 |
| eCl@ss 9.0 | 19-17-01-06 |
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.