Fast delivery within 72 Hours
Wago 850-828/002-000
IP65 enclosure; Aluminium (RAL 7035); WxHxD (480x100x160 mm); 4 x M20, 10 x M16, 35 x M12 cable grip 850-828/002-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
IP65 enclosure; Aluminium (RAL 7035); WxHxD (480x100x160 mm); 4 x M20, 10 x M16, 35 x M12 cable grip 850-828/002-000
Specification
Technical data
| Number of I/O modules | 31 |
|---|---|
| Cable bushings (number) | 35 |
| Cable bushings (type) | M12 (3 … 6 mm cable diameter) |
| Cable bushings (number) (2) | 10 |
| Cable bushings (type) (2) | M16 (5 … 9 mm cable diameter) |
| Cable bushings (number) (3) | 4 |
| Cable bushings (type) (3) | M20 (9 … 13 mm cable diameter) |
Physical data
| Width | 480 mm / 18.898 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 160 mm / 6.299 inches |
| Panel cutout (W x H) | (462 x 142) mm |
Mechanical data
| Weight | 4795.4 g |
|---|
Environmental requirements
| Protection type | IP65 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821428534 |
| Customs tariff number | 85381000000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,324 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-24-18 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-24-18 |
| ETIM 9.0 | EC000261 |
| ETIM 10.0 | EC000261 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 850-828/002-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.