Fast delivery within 72 Hours
Wago 850-825
*Notice: Fieldbus coupler and end modules must be taken into account!This applies to 12 mm wide I/O modules. 24 mm wide I/O modules count as two I/O modules.Included:Aluminum enclosure, G AL Si 12 all…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
*Notice: Fieldbus coupler and end modules must be taken into account!This applies to 12 mm wide I/O modules. 24 mm wide I/O modules count as two I/O modules.Included:Aluminum enclosure, G AL Si 12 alloy / DIN 1725Stainless steel cover screws, captiveInspection glass, incl. attachment panel for customer marking (marking not included in scope of supply)Mounting holes (4 mounting channels located outside the sealed enclosure)Metric cable grips (brass, nickel-plated), incl. filler plugsM12 cable grip, cable diameter 3 … 6 mmM16 cable grip, cable diameter 5 … 9 mmM20 cable grip, cable diameter 9 … 13 mm1 x DIN-35/7.5 railTongue and groove system, seal with groove in enclosure coverOil and petroleum-resistant neoprene round cord sealGrounding link in enclosurePebble gray, RAL 70321) Note:Enclosure type in RAL 7035
Specification
Technical data
| Number of I/O modules | 4 |
|---|---|
| Cable bushings (number) | 9 |
| Cable bushings (type) | M12 (3 … 6 mm cable diameter) |
| Cable bushings (number) (3) | 4 |
| Cable bushings (type) (3) | M20 (9 … 13 mm cable diameter) |
Physical data
| Width | 160 mm / 6.299 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 160 mm / 6.299 inches |
| Panel cutout (W x H) | (142 x 142) mm |
Mechanical data
| Weight | 1779.6 g |
|---|
Environmental requirements
| Protection type | IP65 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332819602 |
| Customs tariff number | 85381000000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,324 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-24-18 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-24-18 |
| ETIM 9.0 | EC000261 |
| ETIM 10.0 | EC000261 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.