Fast delivery within 72 Hours
Wago 850-816/002-000
Included:Powder-coated, sheet steel enclosureBox with narrow beveled edge, sturdy gutter profileWith hinged cover 180° (PA), with foam PU seal, 2 to 3 quick disconnectsQuick-release fasteners in plast…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Included:Powder-coated, sheet steel enclosureBox with narrow beveled edge, sturdy gutter profileWith hinged cover 180° (PA), with foam PU seal, 2 to 3 quick disconnectsQuick-release fasteners in plastic bushesMounting holes (incl. sealing plugs)Large Macrolon inspection glassRemovable, yellow-chromized interior profilesGalvanized DIN-35/7.5 rail (contact with enclosure), adjustable in 12.5 mm spacing Grounding lug for cover and flanges with quick-release ribbon cable connectorsLight gray (RAL 7035)Accessories:Fitted and unfitted flange plates, wall mountingThe “number of I/O modules” also takes fieldbus couplers and bus end modules into account.This applies to 12 mm wide I/O modules. I/O modules with a width of 24 mm count as two I/O modules.
Specification
Technical data
| Number of I/O modules | 24 |
|---|---|
| Number of flange plates that can be fitted | 2 x Size 195 x 95 mm: F200; F200-1; F200-2; F204 |
Physical data
| Width | 400 mm / 15.748 inches |
|---|---|
| Height | 120 mm / 4.724 inches |
| Depth | 200 mm / 7.874 inches |
| Panel cutout (W x H) | (360 x 160) mm |
Mechanical data
| Weight | 4.2 g |
|---|
Environmental requirements
| Protection type | IP65 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143243100 |
| Customs tariff number | 85381000000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,324 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-24-18 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-24-18 |
| ETIM 9.0 | EC000261 |
| ETIM 10.0 | EC000261 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.