Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-436/060-1000
WAGO measure rail LPW 847-436/060-1000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-436/060-1000
Specification
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 282-86x are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 60 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 3.15 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
| Operation status indicator | 60 VAC |
| Power consumption of the display modules at rated voltage (per module) | 0.03 |
Electrical data - Ratings per Fuse Cartridge
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated current | 3.15 A |
| Time-current characteristic of the fuse cartridge | F |
| Fuse cartridge short-circuit capability | 1.5 kA |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit 2
| Actuation type | Operating tool |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 22 … 12 AWG |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
Physical data
| Width | 210 mm |
|---|---|
| Height | 170 mm |
| Depth | 105 mm |
Material data
| Fire load | 11.59 MJ |
|---|---|
| Weight | 858.4 g |
Commercial data
| Product Group | 5 (Rails) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b2a27fae-a272-4d7b-99a3-18fd18cba2da |
| SCIP notification number (Belgium) | 40347c92-f20e-4625-9af9-169f1d6d9034 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 567ce5a8-f33f-458c-8bb2-af0b2be511d0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 751287bb-af89-4097-ab8d-562b32afda12 |
| SCIP notification number (Denmark) | 0e77c1dd-3bd4-419a-8c59-cb1da4360a33 |
| SCIP notification number (Finland) | 107fa45d-1a6e-4b08-8946-86f2345edd18 |
| SCIP notification number (France) | d11072fb-85c6-44f4-9b75-84691529f139 |
| SCIP notification number (Germany) | 2e3438dc-9a9f-4467-817b-e684a4184ca9 |
| SCIP notification number (Hungary) | 579e0246-7865-4577-a8bf-57f60cf77145 |
| SCIP notification number (Italy) | 49a8a908-f759-41ce-a416-a9c1125a41c7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1790846a-fd5f-46cc-80f0-482c2a97f705 |
| SCIP notification number (Poland) | d94bc3fc-f3b8-4f32-ae97-0b4e948956ec |
| SCIP notification number (Romania) | 0a307e02-d46b-4406-a4ef-1560bf6a3729 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0823c8d4-d4bf-4208-8ea9-0d92086cfc8b |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-436/060-1000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.