Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-356/230-1000
WAGO measure rail LPW 847-356/230-1000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-356/230-1000
Specification
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 282-86x are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 230 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 3.15 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
| Operation status indicator | 230 VAC |
| Power consumption of the display modules at rated voltage (per module) | 0.21 |
Electrical data - Ratings per Fuse Cartridge
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated current | 3.15 A |
| Time-current characteristic of the fuse cartridge | F |
| Fuse cartridge short-circuit capability | 1.5 kA |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit 2
| Actuation type | Operating tool |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 22 … 12 AWG |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
Physical data
| Width | 210 mm |
|---|---|
| Height | 170 mm |
| Depth | 105 mm |
Material data
| Fire load | 12.861 MJ |
|---|---|
| Weight | 930.7 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | ad7b57a4-6641-4281-89d0-767d1285c8a5 |
| SCIP notification number (Belgium) | 43c748fc-9a40-4949-b3d1-2e46688c6e7c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c58da96b-c46d-4d02-bc11-ced482b222be |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 367d7d3f-0d47-46ec-937e-7f51f77656d5 |
| SCIP notification number (Denmark) | 650adf6e-527a-4768-8d0d-0c96badc90a9 |
| SCIP notification number (Finland) | e608dda6-7a2a-42a3-870e-937ed84c7022 |
| SCIP notification number (France) | 230dd83f-76b7-4207-a103-36d9b3864dbc |
| SCIP notification number (Germany) | a39ecde9-5de1-4bb6-9a8e-4c586f3de0c9 |
| SCIP notification number (Hungary) | d16aabb7-cd15-44e6-a372-13f2ba701502 |
| SCIP notification number (Italy) | 9b1cbc22-7965-44ea-bd23-7ddde1125f16 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0d69c121-27ce-41c9-9eac-65b81c705a39 |
| SCIP notification number (Poland) | 59c1932e-6bc1-4982-8d80-cd3025830ba3 |
| SCIP notification number (Romania) | 507a67ea-8fac-4568-bfd8-91a373a364c6 |
| SCIP notification number (Sweden) | 54f8c299-d282-47bd-91c9-d49dc4c33bbf |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-356/230-1000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.