Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-297/230-2000
WAGO measure rail LPW 847-297/230-2000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-297/230-2000
Specification
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 2007-8xxx are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 230 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 3.15 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
| Operation status indicator | 230 VAC |
| Power consumption of the display modules at rated voltage (per module) | 0.21 |
Electrical data - Ratings per Fuse Cartridge
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated current | 3.15 A |
| Time-current characteristic of the fuse cartridge | F |
| Fuse cartridge short-circuit capability | 1.5 kA |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit 2
| Actuation type | Operating tool |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 22 … 12 AWG |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
Physical data
| Width | 163 mm |
|---|---|
| Height | 155 mm |
| Depth | 95 mm |
Material data
| Fire load | 7.641 MJ |
|---|---|
| Weight | 563.2 g |
Commercial data
| Product Group | 5 (Rails) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 71690424-0751-45fc-a1da-bd26b214a0ba |
| SCIP notification number (Belgium) | 49cd1a44-f583-48f0-9cc8-0c1ba2a91bff |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8d178c8f-af97-4813-a333-ecff520d03a4 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 31f63b2e-2295-43be-83d7-bb8ca02effa8 |
| SCIP notification number (Denmark) | d38b80e0-9e94-49a0-82cb-6a959fda3bea |
| SCIP notification number (Finland) | 244b5bac-3a0e-4ad2-936f-cba2cbb45519 |
| SCIP notification number (France) | 7703edcc-15e7-442c-9183-0838f2342c2b |
| SCIP notification number (Germany) | cb3ec9e9-258c-417f-9215-935995b311df |
| SCIP notification number (Hungary) | 045c79e9-aade-4ed2-8be2-94ee90324aa5 |
| SCIP notification number (Italy) | 5ee1e343-2c86-4a4e-b720-76d0ea149661 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 85645525-99a3-415c-8bcd-90f04673fadb |
| SCIP notification number (Poland) | 0feed38a-85db-447e-b550-6558a7447bcf |
| SCIP notification number (Romania) | faab1297-025a-4d0e-baee-c95071572937 |
| SCIP notification number (Sweden) | 30dc78c2-0abc-43ed-b384-e31caae969ab |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-297/230-2000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.