Fast delivery within 72 Hours
Wago 832-1038
Mounting adapter; for DIN-35 rail/panel mounting; fixed on DIN-rail 35; Pin spacing 10.16 mm; light gray 832-1038
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting adapter; for DIN-35 rail/panel mounting; fixed on DIN-rail 35; Pin spacing 10.16 mm; light gray 832-1038
Specification
Physical data
| Width | 20.2 mm / 0.795 inches |
|---|---|
| Height | 13.4 mm / 0.528 inches |
| Height from upper-edge of DIN-rail | 8.8 mm / 0.346 inches |
| Depth | 92.9 mm / 3.657 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Snap-in with locking plate |
|---|---|
| Mounting type | Panel mounting, DIN-35 rail |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.382 MJ |
| Weight | 10.2 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +120 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966112436 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 832-1038” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.