Fast delivery within 72 Hours
Wago 831-505
Strain relief plate; for female and male connectors; 30 mm wide; 1 part; Pin spacing 7.62 mm; light gray 831-505
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Strain relief plate; for female and male connectors; 30 mm wide; 1 part; Pin spacing 7.62 mm; light gray 831-505
Specification
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 3.7 mm / 0.146 inches |
| Depth | 63.5 mm / 2.5 inches |
Mechanical data
| Suitable | for standard male and female connectors |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.08 MJ |
| Weight | 2.6 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 48 (24) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143371605 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 831-505” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.