Fast delivery within 72 Hours
Wago 831-3627/108-000
Male connector, 831 Series, solder pin dimensions 1 x 1.2 mmOur male connector (item number 831-3627/108-000) is designed for seamless electrical installations. The item’s dimensions are (68.9 x 18.8…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 831 Series, solder pin dimensions 1 x 1.2 mmOur male connector (item number 831-3627/108-000) is designed for seamless electrical installations. The item’s dimensions are (68.9 x 18.8 x 29) mm (width x height x depth).Tin is used for coating the contact surfaces. THT is used to assemble the pcb connector.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Protection against PCB mounting errors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V / 630 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 42 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 600 V |
| Rated current | 42 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 41 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 600 V |
| Rated current | 41 A / 5 A |
Connection data
| Total number of potentials | 7 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 7 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 7.62 mm / 0.3 inches |
|---|---|
| Width | 68.9 mm / 2.714 inches |
| Height | 18.8 mm / 0.74 inches |
| Height from the surface | 14.8 mm / 0.583 inches |
| Depth | 29 mm / 1.142 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 1 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.7 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 0 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 3 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.347 MJ |
| Weight | 21.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 12 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966090000 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 8af31e29-d125-4917-9bdf-5c0ea2690547 |
| SCIP notification number (Belgium) | 81bca80c-f728-4afb-8ace-59c1396affa7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a88fe73a-e90c-4be6-8d8a-4f33f55bfd92 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d7bbaae3-265f-4ccc-ac66-6a4d5a455a88 |
| SCIP notification number (Denmark) | 046009df-a978-4360-879f-0cf1183f6995 |
| SCIP notification number (Finland) | 8b6c7816-be7a-4378-b50d-796f8f5a9044 |
| SCIP notification number (France) | 60f16464-4d97-4a26-bbb5-5b16615c3e7d |
| SCIP notification number (Germany) | 93aabb66-d622-4cfb-a644-c1f709cb57bb |
| SCIP notification number (Hungary) | fc014adb-28f2-4609-b169-7e142328db91 |
| SCIP notification number (Italy) | 7258bca6-7661-40b4-9835-2d3a887952fb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1b1aabba-8070-4256-8d5f-6f3702c0e7ab |
| SCIP notification number (Poland) | 0d344fa3-50e0-4193-a805-c0ed1c803eb8 |
| SCIP notification number (Romania) | 9a97eb04-6f3f-4e13-94a4-670c14eebbf5 |
| SCIP notification number (Sweden) | 21088881-3fe5-4e11-9894-5cc4af1eaedc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 831-3627/108-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.