Fast delivery within 72 Hours
Wago 831-3609/108-000
Male connector, 831 Series, light grayOur male connector (item number 831-3609/108-000) is designed for seamless electrical installations. The dimensions are (84.2 x 33 x 14.8) mm (width x height x de…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 831 Series, light grayOur male connector (item number 831-3609/108-000) is designed for seamless electrical installations. The dimensions are (84.2 x 33 x 14.8) mm (width x height x depth).The contact surface is coated with tin. THT is used to assemble the pcb connector.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Protection against PCB mounting errors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V / 630 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 42 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 600 V |
| Rated current | 42 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 41 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 600 V |
| Rated current | 41 A / 5 A |
Connection data
| Total number of potentials | 9 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 9 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 7.62 mm / 0.3 inches |
|---|---|
| Width | 84.2 mm / 3.314 inches |
| Height | 33 mm / 1.299 inches |
| Height from the surface | 29 mm / 1.142 inches |
| Depth | 14.8 mm / 0.583 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 1 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.7 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 90 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 3 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.431 MJ |
| Weight | 27.8 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 12 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966090833 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 15683312-5d3d-41a5-b070-2fd499fef8c9 |
| SCIP notification number (Belgium) | a27fac0e-e3db-4fa1-9aec-380ab032ec16 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d0588fc2-7881-4de2-8b1d-ba8c14767052 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1a12c2fc-2c6d-45a6-aff1-acac75dc1dc4 |
| SCIP notification number (Denmark) | fa1f90ef-47ac-4c3b-9518-40f708878d53 |
| SCIP notification number (Finland) | fba454f2-98dc-4f89-93b3-c637e6f8b9d5 |
| SCIP notification number (France) | 98dc8c03-2b0f-4b74-a17e-a4b1fc96f164 |
| SCIP notification number (Germany) | f2baaf7c-639b-4efa-86b3-853f67d10739 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9fe77515-b908-4d93-ab9a-dd0cce8064ee |
| SCIP notification number (Italy) | 003edb06-abc3-4b93-81df-2d11146b98d2 |
| SCIP notification number (Netherlands) | fe9e9995-796d-4ff2-b23d-2230b908cff6 |
| SCIP notification number (Poland) | 1d6c4bbc-f79b-4f6a-a32d-2b7c7fa77e8f |
| SCIP notification number (Romania) | b3a0c75a-b38e-4b3d-b37b-41e76cae6947 |
| SCIP notification number (Sweden) | ab5ce183-4b22-46e3-95ba-bab443aa5f40 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 831-3609/108-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.