Fast delivery within 72 Hours
Wago 831-3604/108-000
Male connector, 831 Series, light grayOur male connector (item number 831-3604/108-000) ensures effortless electrical installations. The item’s dimensions are (46.1 x 33 x 14.8) mm (width x height x d…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 831 Series, light grayOur male connector (item number 831-3604/108-000) ensures effortless electrical installations. The item’s dimensions are (46.1 x 33 x 14.8) mm (width x height x depth).The contact surface is coated with tin. THT is used to solder the pcb connector.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Protection against PCB mounting errors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V / 630 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 42 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 600 V |
| Rated current | 42 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 41 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 600 V |
| Rated current | 41 A / 5 A |
Connection data
| Total number of potentials | 4 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 4 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 7.62 mm / 0.3 inches |
|---|---|
| Width | 46.1 mm / 1.814 inches |
| Height | 33 mm / 1.299 inches |
| Height from the surface | 29 mm / 1.142 inches |
| Depth | 14.8 mm / 0.583 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 1 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.7 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 90 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 3 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.229 MJ |
| Weight | 14.4 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| PU (SPU) | 24 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966090918 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | fb719135-5ade-4d84-b033-411a4833f644 |
| SCIP notification number (Belgium) | 412d1b18-5d59-4195-9d11-7ccc8e134581 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ae81137e-7991-416b-875d-8a3ec493d606 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d924e6bb-e956-4747-ad68-775fee535d20 |
| SCIP notification number (Denmark) | 40b121c6-dfeb-4ba7-9eab-103956edb5e5 |
| SCIP notification number (Finland) | 6f9236b2-e622-4b48-93d8-37aaa9c3e25c |
| SCIP notification number (France) | 901566af-26b5-497f-8a89-ae87afbeeb07 |
| SCIP notification number (Germany) | 0edc6eac-37e3-4c40-b5c3-64ecb9f01c62 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9b5a1b53-8d3c-4a35-bcdd-48d97bca7cc9 |
| SCIP notification number (Italy) | 223189b1-5290-4127-b3d0-fbe1daf027a3 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 465059e4-17dc-447d-9823-bd4899e8a6a6 |
| SCIP notification number (Poland) | d4aa98ca-1170-4691-9982-99eb7c73aec8 |
| SCIP notification number (Romania) | 5213ea6a-aafd-4479-b0ae-d46d2e279039 |
| SCIP notification number (Sweden) | 8538da89-8645-42e7-a096-73a58f578f21 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 831-3604/108-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.