Fast delivery within 72 Hours
Wago 831-3204/109-000
Male connector, 831 Series, with 7.62 mm pin spacingOur male connector (item number 831-3204/109-000) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 13 and 15 mm when conn…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 831 Series, with 7.62 mm pin spacingOur male connector (item number 831-3204/109-000) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 13 and 15 mm when connecting conductors to this male connector. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this connector is highly versatile. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Solid and fine-stranded conductors with ferrules can be plugged in without the need for tools—all thanks to its pluggable design. Dimensions: (46.1 x 27.6 x 46) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this male connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 42 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 42 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 41 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 41 A |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation parallel to conductor entry |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Pole number | 4 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 7.62 mm / 0.3 inches |
|---|---|
| Width | 46.1 mm / 1.814 inches |
| Height | 27.6 mm / 1.087 inches |
| Depth | 46 mm / 1.811 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.537 MJ |
| Weight | 29.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 24 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966091632 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 906f1a4e-adb6-4271-a8e2-cb2cb9f101f9 |
| SCIP notification number (Belgium) | dcabc5b2-b643-443c-b2ad-0ce99c7b1fd3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d53f7f97-4c90-4593-986f-af7da9cf9f0e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a82a5814-d911-4ba1-8dbd-9f457d551230 |
| SCIP notification number (Denmark) | 2edf4219-76b2-4632-8f03-78b3877f4d13 |
| SCIP notification number (Finland) | fe2c570d-9506-4a3a-8fba-854c2cbd9e28 |
| SCIP notification number (France) | fec42b08-98a0-4fac-92a6-b4d0a2c5a405 |
| SCIP notification number (Germany) | c78e6834-7420-4b9f-a852-b4c10e87efbd |
| SCIP notification number (Hungary) | 0cbe2332-9783-40cd-a34b-e8646f6f1d6f |
| SCIP notification number (Italy) | 03e02a25-08f2-4771-8b4b-1383731c4a0e |
| SCIP notification number (Netherlands) | 755315e0-9463-463c-84b8-3680c6c6927e |
| SCIP notification number (Poland) | ab7a2e7e-6550-4c2d-8e88-b9f271c7d5c2 |
| SCIP notification number (Romania) | 1ba1f8ec-01fe-4183-b6e6-3bc70aa58f9f |
| SCIP notification number (Sweden) | 1dd7bcd8-84fa-4bce-a9c3-76d83da30f3f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.