Fast delivery within 72 Hours
Wago 831-1202
Male connector, 831 Series, 0 ° conductor exit to connection directionThis male connector (item number 831-1202) provides seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 1…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 831 Series, 0 ° conductor exit to connection directionThis male connector (item number 831-1202) provides seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 11 and 13 mm when connecting conductors to this male connector. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Solid and fine-stranded conductors with ferrules can be plugged in without the need for tools—all thanks to its pluggable design. The dimensions are (18.1 x 25 x 49.2) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this male connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 37 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 37 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 35 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 35 A / 5 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Strip length | 11 … 13 mm / 0.43 … 0.51 inches |
| Pole number | 2 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 7.62 mm / 0.3 inches |
|---|---|
| Width | 18.1 mm / 0.7 inches |
| Height | 25 mm / 0.984 inches |
| Depth | 49.2 mm / 1.937 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.316 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 13.9 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 48 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143986786 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.