Fast delivery within 72 Hours
Wago 826-166
Feedthrough terminal block, 826 Series, grayFeedthrough terminal block (item number 826-166) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 9 and 10 mm when connecting…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Feedthrough terminal block, 826 Series, grayFeedthrough terminal block (item number 826-166) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 9 and 10 mm when connecting conductors to feedthrough terminal block. This product incorporates two conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our highly-rated and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. Dimensions: (43.5 x 23.55 x 42.5) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, feedthrough terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 4 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 32 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 32 A / 32 A / 32 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Suitable for neutral-grounded, three-phase, 4-wire systems rated at 400 V (conductor-to-conductor) per IEC/EN 60664-1. |
|---|
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 20 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 20 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 20 A / 20 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 20 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 20 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 20 A / 20 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 12 |
|---|---|
| Total number of potentials | 6 |
| Number of connection types | 2 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Pole number | 6 |
Physical data
| Pin spacing | 7 mm / 0.276 inches |
|---|---|
| Width | 43.5 mm / 1.713 inches |
| Height | 23.55 mm / 0.927 inches |
| Depth | 42.5 mm / 1.673 inches |
Mechanical data
| Housing sheet thickness | 1 … 4 mm / 0.039 … 0.157 inches |
|---|---|
| Mounting type | Locking claw |
| Mounting type | Feed-through mounting |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.646 MJ |
| Weight | 32.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918532785 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.