Fast delivery within 72 Hours
Wago 821-565
pre-assembled connecting cable; for Control Signal Terminal Strips; 6-pole; 0.5 m 821-565
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
pre-assembled connecting cable; for Control Signal Terminal Strips; 6-pole; 0.5 m 821-565
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Cable preparation: 100 mm on each side, stripped, insulated with heat-shrink tubing; Conductor end treatment: 10 mm ferrule |
|---|
Connection data
| Conductor preparation | crimped with ferrule |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | open-ended |
|---|---|
| Pole number | 6 |
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 200 mm |
Connection data - Connection 2
| Connection type | open-ended |
|---|---|
| Pole number | 6 |
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 100 mm |
Physical data
| Cable length | 0.5 m |
|---|
Mechanical data
| Marking | 1 … 6 |
|---|---|
| Cable type | HELU Cable JZ 500 7G 1.5 mm² |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Weight | 83 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966837377 |
| Customs tariff number | 85444995900 |
Product Classification
| ETIM 9.0 | EC000993 |
|---|---|
| ETIM 10.0 | EC000993 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 821-565” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.