Fast delivery within 72 Hours
Wago 821-502
Control Signal Terminal Strips per § 9 EEG Due to the requirements of § 9 of the Renewable Energy Act (EEG), operators of, e.g., PV systems or CHPs are obligated to make their feed-in systems remotely…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Control Signal Terminal Strips per § 9 EEG Due to the requirements of § 9 of the Renewable Energy Act (EEG), operators of, e.g., PV systems or CHPs are obligated to make their feed-in systems remotely controllable for the energy operator or direct marketer. Grid fluctuations or failures caused by feed-in power levels that are too high are to be avoided in order to protect the electrical grid. In consultation and cooperation with various grid operators, these Control Signal Terminal Strips were developed in order to create a uniform standard according to the valid TCRs, which is quick and easy for the system installer to install. These sets are essential for standard-compliant system design as a central connection point between the control unit and the supply system.These sets are delivered ready for installation and without a DIN-rail for the end user. They are developed for the German energy market.
Specification
Notes
| Note | Set will be delivered without DIN-rail. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 20 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 20 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 20 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 20 A |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Ratings per | ATEX: PTB 18 ATEX 1005 U / IECEx: PTB 18.0012U (Ex eb IIC Gb) |
| Rated voltage EN (Ex e II) | 550 V |
| Rated current (Ex e II) | 22 A |
| Rated current (Ex e II) with jumper | 20 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.766 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 24 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 28 |
|---|---|
| Total number of potentials | 14 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 28 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 85.6 mm / 3.37 inches |
|---|---|
| Height | 48.5 mm / 1.909 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 32.9 mm / 1.295 inches |
| Depth | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 2.024 MJ |
| Weight | 82.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966654158 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| ETIM 9.0 | EC000897 |
|---|---|
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.