Fast delivery within 72 Hours
Wago 821-203
Transformer Disconnect Terminal Strips per TAB These current transformer terminal blocks were developed in collaboration with various grid operators to create ready-made, fast and efficient solutions…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Transformer Disconnect Terminal Strips per TAB These current transformer terminal blocks were developed in collaboration with various grid operators to create ready-made, fast and efficient solutions for the measuring point operator. Thus, the 821-2 Series sets** offer various advantages in terms of standardization, conformity to standards (VDE-AR-N 4100 and DIN EN 61869-2), safety and separability. According to the technical connection requirements (German = Technische Anschlussbedingungen), these sets are indispensable for uninterrupted processing of measurement, testing and maintenance work on transformer systems.These sets are delivered ready for installation and without a DIN-rail for the end user. They are developed for the German energy market.
Specification
Connection data
| Clamping units | 20 |
|---|---|
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 6 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 1 … 10 mm² / 14 … 8 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 2.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 1.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 6 mm² / 10 AWG |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
Physical data
| Width | 249 mm / 9.803 inches |
|---|---|
| Height | 99.6 mm / 3.921 inches |
| Depth | 68.3 mm / 2.689 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 8.725 MJ |
| Weight | 521.1 g |
| Material | Polyamide (PA66) |
| Test socket color | multi-colored |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966578706 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000902 |
| ETIM 10.0 | EC000902 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.